Tipy na výlety

Rožnov pod Radhoštěm a okolí

Rožnov pod Radhoštěm

Kdysi dřevěné městečko, se rozkládá po obou březích řeky Bečvy. Ještě počátkem dvacátého století zde byly v malebném údolí na úpatí památné hory Radhošť světově proslulé klimatické lázně. V posledních desetiletích se Rožnov pod Radhoštěm proměnil v moderní turistické, kulturní, obchodní a průmyslové centrum.

V současné době je město proslaveno především Valašským muzeem v přírodě, které je tvořeno souborem dřevěných lidových staveb přenesených z valašského regionu do prostředí městského parku.

Valašské muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě je moravský skanzen nacházející se v Rožnově pod Radhoštěm. Jedná se o druhé nejstarší muzeum v přírodě ve střední Evropě. V roce 1925 jej založili bratři Alois a Bohumír Jaroňkové. Po celý rok v muzeu probíhají akce inspirované folklorem, lidovými zvyky a tradičními řemesly. V jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Pustevny

Vyhledávané středisko v létě i v zimě je důležitou křižovatkou turistických cest, jedním z výchozích bodů na horu Radhošť a také nástupním místem na naučné stezky Radegast a Čertův mlýn. Pro dopravu můžete využít i lanovku z Trojanovic. Areál staveb na Pustevnách je národní kulturní památka, zahrnuje tzv. útulny - turistické chaty Libušín (po požáru v rekonstrukci) a Maměnku (hotel), Pustevenku, dále zvonici a vyhlídkový altán Cyrilku. Libušín a Maměnka byly postaveny koncem 19. stol. dle návrhů Dušana Jurkoviče a interiéry Libušína byly vyzdobeny freskami dle návrhů Mikoláše Alše.

Radhošť

Na vrcholu Radhoště se nachází kamenná kaple s dřevěnou zvonicí, kterou obyvatelé Valašska vybudovali v 19. století. Zasvěcena je svatému Cyrilu a Metodějovi. Po cestě na vrchol můžete vidět také sochu Radegasta, boha pohostinnosti, plodnosti a úrody.

Jurkovičova rozhledna

Plány na stavbu rozhledny, která měla stát na kopci Brdo v obci Brňov, vytvořil Dušan Jurkovič již roku 1896. Přes pokusy o výstavbu v 60. letech minulého století bylo započato se stavbou až v říjnu roku 2010, nakonec na východním okraji Rožnova pod Radhoštěm - na Karlově kopci. Stavba byla dokončena v prosinci roku 2011. Slavnostní otevření proběhlo 28. dubna 2012.

 

Valašské Meziříčí a okolí

Valašské Meziříčí

Město leží na soutoku řek Rožnovská a Vsetínská Bečva. Svou polohou představuje vstupní bránu do pohoří Moravskoslezské Beskydy. Zde jistě stojí za zhlédnutí náměstí s renesanční budovou radnice, měšťanským domem U Apoštolů a morovým sloupem. Ve městě najdete také dva zámky – Žerotínů a Kinských.

Zámek Žerotínů

Původně renesanční zámek byl později přestavěn v duchu barokního slohu. Nejprve zde sídlil rod Žerotínů. Poté patřil rodu Kinských, který ho prodal rakouskému státu. Ve druhé polovině 19. a počátkem 20. století sloužil jako ženská trestnice, jediná na Moravě a ve Slezsku. Během válek se proměnil na vojenský lazaret. K severnímu křídlu přiléhá velmi hodnotný kamenný portál se znakem hrabat Žerotínů. Rozsáhlá rekonstrukce zahájená na sklonku minulého století umožnila učinit ze zámku Žerotínů centrum kulturního života města.

Zámek Kinských

Empírový zámek vznikl na místě původní správní budovy rožnovsko-krásenského panství, která byla v roce 1854, za majitele Eugena Kinského, přestavěna na panské sídlo. K zámku přiléhá rozsáhlý park se vzácnými dřevinami.